POZ – Deklaracje
Zielona Góra, ul. Kopernika 2/2
t: 789 789 826
t: 789 789 826
Sulechów, ul. Bankowa 1
t: 516 402 300
t: 516 402 300
Przypominamy – komplet deklaracji stanowią:
dla kobiet: lekarz, pielęgniarka, położna
dla mężczyzn: lekarz, pielęgniarka
dla dzieci: lekarz, pielęgniarka i położna w przypadku dziewczynek (chłopcy tylko do 2 m-ca potrzebują deklarację położnej)
Ubezpieczony ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej POZ spośród osób posiadających umowę z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Wybór następuje w drodze złożenia stosownej deklaracji wskazującej na wybór konkretnego lekarza, pielęgniarki, położnej. Ubezpieczony może wybrać tylko jednego lekarza, jedną pielęgniarkę i jedną położną POZ. Przy wyborze nie obowiązuje rejonizacja, nie trzeba zatem korzystać z usług placówki medycznej położonej najbliżej miejsca zamieszkania.Nie ma także obowiązku zapisania całej rodziny do tej samej osoby udzielającej świadczeń.
Wyboru lekarza, pielęgniarki, położnej POZ możemy dokonać dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. W przypadku każdej kolejnej zmiany pacjent jest zobowiązany do dokonania opłaty w wysokości 80 zł (zwolnieni od tej opłaty są ubezpieczeni, którzy zmienili miejsce zamieszkania; ich wybrany świadczeniodawca zaprzestał udzielać świadczeń; osiągnęli 18. rok życia a lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej jest lekarz posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii; z innych przyczyn powstałych po stronie świadczeniodawcy).
Świadczenia POZ – za wyjątkiem świadczeń profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania oraz świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ – udzielane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
LEKARZ POZ
Świadczenia lekarza POZ obejmują:
- profilaktykę chorób, w tym badania i porady w ramach profilaktyki wieku rozwojowego oraz szczepienia ochronne,
- świadczenia profilaktyki chorób układu krążenia,
- udzielanie porad w leczeniu schorzeń, w tym zapewnienie diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nieobrazowej (EKG, RTG, USG) zgodnie z obowiązującym wykazem,
- wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta,
- orzekanie o stanie zdrowia,
- inne świadczenia, w tym: kierowanie do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne, kierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe, transport sanitarny – w razie konieczności przewiezienia pacjenta ( z dysfunkcją narządu ruchu) do szpitala, poradni specjalistycznej lub na badanie diagnostyczne, wystawianie zleceń na realizację świadczeń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ, wystawianie zaświadczeń dotyczących stanu zdrowia pacjenta.
PIELĘGNIARKA POZ
- realizacja zleceń lekarskich w miejscu zamieszkania/pobytu świadczeniobiorcy oraz w gabinecie pielęgniarki POZ,
- wizyty patronażowe pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej w okresie od 3 do 4 miesiąca życia i adekwatnie do potrzeb w 9 miesiącu życia,
- testy przesiewowe mające na celu monitorowanie stanu zdrowia dzieci do ukończenia 6 roku życia,
- rozpoznawanie warunków i potrzeb zdrowotnych podopiecznych,
- rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych,
- planowanie i realizowanie opieki pielęgnacyjnej,
- udzielanie pielęgniarskich świadczeń profilaktycznych, diagnostycznych,
- leczniczych i rehabilitacyjnych wykonywanych samodzielnie,
- edukacja zdrowotna, profilaktyka chorób i promocja zdrowia.
NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA LEKARSKA I PIELĘGNIARSKA
Po godzinach pracy placówek POZ usługi medyczne zapewniane są w formie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.