Diagnostyka
Centrum Medyczne Dormed oferuje bardzo szeroki zakres badań medycznych wykonywanych przez najwyższej klasy specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu.
Zielona Góra, ul. Kopernika 2/2
t: 789 789 826
t: 789 789 826
Sulechów, ul. Bankowa 1
t: 516 402 300
t: 516 402 300
Badanie laboratoryjne
W ramach diagnostyki szpitalnej przeprowadzane są badania podstawowe, biochemiczne:
- analiza kału
- diagnostyka chorób reumatologicznych
- diagnostyka chorób serca
- hematologia
- serologia
- diagnostyka chorób tarczycy
- hormony płciowe i badania ginekologiczne
- diagnostyka anemii
- diagnostyka cukrzycy
- diagnostyka osteoporozy
- inne hormony i metabolity
- diagnostyka chorób nowotworowych
- układ krzepnięcia
- immunoglobuliny, dopełniacze, enzymy
- analiza moczu
- diagnostyka infekcji
- toksykologia- leki,
- toksykologia- narkotyki
- toksykologia – alkohole i inne substancje
- toksykologia- metabolity
- toksykologia- metale
- autoimmunologia
- alergologia
- diagnostyka chorób genetycznych
- mykologia
RTG
Badanie RTG wykonujemy na nowych aparatach rentgenowskich ucyfrowionych, zakupionych w 2015 roku. Wynik badania otrzymacie Państwo na płycie CD.
Zakres wykonywanych badań RTG:
- kostno-stawowe (m.in. stawu barkowego, łokciowego, biodrowego, kolanowego, skokowego, nadgarstków)
- klatki piersiowej
- kręgosłupa
- czaszki
- inne
Przygotowanie do badania:
W dniu badania należy być na czczo i po wypróżnieniu. Można zażyć leki popijając wodę niegazowaną, nie pić płynów gazowanych i nie palić papierosów w dniu poprzedzającym badanie nie jeść pokarmów wzdymających: groch, fasola, kapusta itp.)
Zgodnie z art. 33c Ustawy Prawa Atomowego Aparat RTG Digirad FP/E nr fabryczny SFPM1109020 nr pozwolenia „Decyzja Nr. IiMINS-HR-16/53/2012” z dnia 09.02.2012 r. Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. nie ma negatywnego wpływu na środowisko.
Komputerowe badanie pola widzenia
Badanie pola widzenia jest to ocena zakresu (wielkości) przestrzeni, którą osoba badana w danym momencie obejmuje wzrokiem. Badanie to zwane jest inaczej perymetrią. Perymetria komputerowa pozwala na precyzyjne określenie i przeanalizowanie progu czułości siatkówki w stosunku do poziomu prawidłowego – skorygowanego dla wieku oraz wykazuje ewentualne ubytki (zarówno miejsca jak i ich wielkość) w polu widzenia. Metoda ta eliminuje też subiektywne błędy badanego i badającego, które w znacznym stopniu wpływały na wyniki badań metodami tradycyjnymi. Schemat pola widzenia przedstawiony jest w postaci wykresu cyfrowego, znaczkami lub skalą szarości postrzeganego pola widzenia.
Spirometria
Wskazania do badań spirometrycznych:
Wczesne rozpoznania chorób płuc: astmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy i zwłóknień płuc mogą być dokonane jedynie przy pomocy badania spirometrycznego.
Zaleca się wykonanie badania spirometrycznego szczególnie w przypadku:
- u palaczy w wieku powyżej 40 roku życia
- występowania duszności wysiłkowej lub spoczynkowej
- występowania chronicznego kaszlu lub odksztuszania plwociny
- występowania świszczącego oddechu lub uczucia uciskania w klatce piersiowej
- występowania częstych przeziębień lub alergicznych nieżytów nosa
- wczesnego wykrycia zastoinowej niewydolności krążenia
- zawodowej ekspozycji na pyły lub chemikalia
- wizyty w poradni pacjenta chorego na astmę oskrzelową, nawracające zapalenie oskrzeli lub inne choroby płuc
- oceny stanu czynności układu oddechowego u chorych stosujących bronchodiiatory
- konieczności orzekania o inwalidztwie z powodu choroby oskrzeli lub płuc
- planowanych operacji terakochirurgicznych lub operacji w zakresie jamy brzusznej
- oceny skutków zanieczyszczenia powietrza
Komputerowe badanie wzroku
Badania okulistyczne wykonuje się w celu rozpoznania wad wzroku, oraz chorób tego narządu w tym, m.in.: jaskry, zaćmy i zespołu suchego oka. W celach kontrolnych warto przeprowadzać je przynajmniej raz na 2-3 lata.
Badanie USG
Ultrasonografia jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych metod wykrywania zmian patologicznych w narządach. Badanie odbywa się bez potrzeby podawania środków cieniujących.
Rodzaje badań USG:
- jamy brzusznej
- sutków
- tarczycy
- ślinianek
- stawów biodrowych u dzieci
- stawów
- gruczołu krokowego (także sondą rektalną)
- narządu rodnego (także sondą endowaginalną)
Badanie naczyń żylnych i tętniczych metodą kolorowego Dopplera np.:
- aorty brzusznej
- tętnic przed czaszkowych
- tętnic nerkowych
- tętnic i żył kończyn dolnych
Audiometria
Audiometria jest metodą badania słuchu. Badany znajduje się w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu i odpowiada po usłyszeniu dźwięku. Dźwięk jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek.
Testy uczuleniowe
Testy alergiczne w naszej placówce wykonywane są przez doświadczony personel medyczny. Testy alergiczne są nieodzownym narzędziem dla alergologa umożliwiającym precyzyjne zdiagnozowanie alergii i umożliwienie późniejszej skutecznej terapii.
Rodzaje testów:
- pokarmowe,
- wziewne,
- testy płatkowe w chorobach zawodowych,
- oznaczenie przeciwciał IgE w surowicy
EKG, Echo serca, Holter, Ekg
-
dr n. med. Krzysztof Kamiński spec. kardiologii
USG serca (Echo)
Jest badaniem, które pozwala na ocenę budowy serca i jego pracy. Podczas badania echo oceniane są zastawki (ich budowa i funkcja), jamy serca (tj. przedsionki i komory) – oceniane są poprzez pomiar ich objętości, grubości ścian, kurczliwości.
To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce). Echo serca jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent leży na leżance na lewym boku, klatka piersiowa musi być odsłonięta by zapewnić lekarzowi dostęp. Na głowicę aparatu (urządzenie w kształcie małego cylindra, które wysyła i odbiera fale dźwiękowe) nakładany jest żel a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca.
EKG serca
EKG serca spoczykowe wykonywane w spoczynku jest jednym z pierwszych badań dodatkowych zlecanych przez lekarza, który podejrzewa u Pacjenta zaburzenia pracy serca. Jest to badanie nieinwazyjne pozwalające na wstępną ocenę pracy serca.
Część zaburzeń rytmu serca występuje okresowo np. pobudzenia dodatkowe nadkomorowe lub komorowe i nie można ich stwierdzić w spoczynkowym badaniu EKG. Należy wykonać wtedy badanie EKG przez 24 godz tzw. „Holter EKG”.
Badanie histopatologiczne
Jest to mikroskopowe badanie materiału tkankowego, które ma na celu ocenę i diagnozę zmian nowotworowych w tkankach. Badanie histopatologiczne jest skuteczniejsze niż cytologia, ponieważ pozwala na przestrzenną ocenę zmian chorobowych. Zazwyczaj badanie histopatologiczne trwa kilkanaście minut. Przed pobraniem materiału i wykonaniem badania histopatologicznego, należy zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) oraz uczulenie na leki i zewnętrzne środki odkażające.
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa
(BAC) to badanie inwazyjne, którego polega na pobraniu tkanek do badania histopatologicznego wykonywanego przy pomocy nakłucia bardzo cienka igłą. Badanie BAC wykonuje się w diagnostyce zmian w tarczycy, wątrobie, piersi i innych narządów. Celem badania jest określenie charakteru zmiany (czy jest złośliwa czy łagodna).
Badanie czystości pochwy i cytologiczne
W badaniu cytologicznym sprawdza się, czy wśród komórek szyjki i jamy macicy nie ma tych nieprawidłowo zbudowanych, które mogłyby świadczyć o stanach zapalnych, przednowotworowych czy nowotworowych.
Natomiast w badaniu czystości pochwy ocenia się pod mikroskopem florę bakteryjną. Chodzi o sprawdzenie, ile w pobranym z materiale znajduje się tzw. dobrych bakterii, a ile niepożądanych drobnoustrojów (innych bakterii, pasożytów itp.) oraz leukocytów, które mogłyby świadczyć o stanie zapalnym.
Tymponametria
Tympanometria to badanie specjalistyczne z zakresu laryngologii, którego celem jest zbadanie impedancji akustycznej ucha (elastyczność błony bębenkowej). W trakcie badania utrwalane są wahania błony bębenkowej podczas zmian ciśnienia w przewodzie słuchowym. Jakość odbitej fali dźwiękowej jest informacją o kondycji ucha środkowego i wewnętrznego. Badanie tympanometryczne umożliwia rozpoznanie wielu patologii ucha środkowego oraz wewnętrznego znacznie szybciej od innych badań.
Wskazania do wykonania tympanometrii:
- podejrzenie niedowładu mięśnia twarzowego
- podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego (obejmuje ucho środkowe i zewnętrzne) lub odbiorczego (dotyczy tej części ucha, która odbiera dźwięki)
Tympanometria wykorzystywana jest również w pediatrii jako istotne badanie diagnostyczne mogące potwierdzić lub zaprzeczyć takim schorzeniom jak:
- perforacja błony bębenkowej
- zapalenie ucha środkowego
- zaburzeniom trąbki słuchowej
Przygotowanie do badania:
Badanie tympanometryczne jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym, nie wymagającym żadnych przygotowań ze strony pacjenta, niemniej jednak ważne jest, aby pacjent miał czyste uszy a w przewodzie słuchowym nie było nadmiaru woskowiny.
Przebieg badania:
Badanie trwa kilkanaście minut. Do kanału słuchowego wprowadza się sondę pomiarową, która pozwala zmienić ciśnienie w zakresie od -400 do +400 mm słupa wody. Do przewodu słuchowego lekarz wkłada zatyczkę, do której dochodzą przewody z aparatu tympanometrycznego. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej rejestrowane przez tympanometr a następnie są obrazowane w postaci wykresów. Ostateczny wynik podaje się w formie opisu. Podczas badania nie powinno się mówić ani przełykać, ponieważ musi być zachowana szczelność przewodu słuchowego. Badanie jest bezbolesne, można jedynie odczuwać dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośnością podawanego dźwięku.
Zielona Góra, ul. Kopernika 2/2
t: 789 789 826
t: 789 789 826
Sulechów, ul. Bankowa 1
t: 516 402 300
t: 516 402 300